Du som har särskild inkomstskatt (SINK)

Särskild inkomstskatt för dig som bor utomlands sänktes från 25 procent till 22,5 procent den 1 januari 2026. Din utbetalning i januari från oss har fortfarande 25 procent i SINK-skatt men kommer att korrigeras i februari.

Din skatt kommer justeras och vara rätt från februari och framåt

Eftersom våra system inte hanterade ändringen av SINK-skatten i januari månads utbetalning har vi dragit 25 procent. Det vi dragit för mycket i skatt kommer du att få i en separat utbetalning den 26 januari. Vi kan inte betala ut om beloppet är under 50 kronor eftersom små utbetalningar till utlandet avvisas av banken.

Från februari och framåt kommer din särskilda inkomstskatt att vara 22,5 procent på utbetalningarna från oss.

Du behöver inte göra något

Du behöver inte göra något utan kan vänta på din extra utbetalning den 26 januari.

Mer om särskild inkomstskatt för boende utomlands

På Skatteverkets webbplats finns mer information om särskild inkomstskatt och om sänkningen av skatten. 

Skatteverkets webbplats

Tyck till om sidans innehåll

Fick du reda på det du ville veta eller fattades något? Var texten svår att förstå? Berätta för oss vad du tycker om innehållet på denna sida. Om du har frågor om din tjänstepension – kontakta vår kundservice genom att skicka ett mejl till oss eller ringa 020-51 50 40.

Så här behandlar vi dina personuppgifter

XS SM MD LG XL