Möjligt med uppehåll i tjänstepensionen från 2026

Från 2026 ska det gå att göra uppehåll i utbetalningen av statlig tjänstepension. Det har Arbetsgivarverket och de fackliga parterna avtalat om.

Hittills har det inte gått att göra uppehåll i utbetalningen av statlig tjänstepension, till skillnad från den allmänna pensionen som går att pausa. Men det här håller på att ändras. Från den 1 januari 2026 (som senast) blir det möjligt att göra uppehåll i utbetalningen av statlig tjänstepension.

Förändringen skapar möjligheter för ett mer flexibelt arbetsliv – det blir enklare för den som vill gå in och jobba efter att hen har gått i pension.

Vad krävs för att kunna göra uppehåll i utbetalningen?

Det blir möjligt att göra uppehåll både i den förmånsbestämda delen som vi på SPV hanterar, och i de andra delarna som Kåpan Tjänstepension eller andra pensionsbolag hanterar. Men det finns vissa villkor som behöver vara uppfyllda. Villkoren kan skilja sig åt mellan den förmånsbestämda delen och de andra delarna, så det är viktigt att kolla upp vad som gäller för respektive del. 

Det här gäller för den förmånsbestämda pensionen

  • Det går att göra uppehåll i utbetalningen av de här förmånsbestämda pensionerna:
    • förmånsbestämd ålderspension
    • fribrev
    • livränta.
  • Utbetalningen av pensionen ska vara livslång.
  • Utbetalningen av pensionen ska ha påbörjats.
  • Uppehållet måste vara minst en kalendermånad. I övrigt finns det ingen begränsning i hur långt uppehållet får vara.
  • Det går att göra uppehåll i utbetalningen vid flera tillfällen.
  • Det går inte att ändra sin utbetalningstid efter uppehållet. Den är fortfarande livslång.
  • Det går inte att göra uppehåll i utbetalningen av efterlevandepension.

Det här gäller för de andra delarna

Det blir möjligt att göra uppehåll i utbetalningen även för Kåpan Tjänste, Kåpan Flex och den valbara delen. Men några saker skiljer sig åt i villkoren. Till exempel blir det möjligt att förlänga sin utbetalningstid för de här delarna.

För mer information om villkor och ansökan för de här delarna hänvisar vi till Kåpan Tjänstepension och de pensionsbolag som hanterar den valbara delen.

När blir det möjligt att ansöka?

Vi på SPV räknar med att öppna vår ansökan som tidigast under hösten 2025. När vi vet vilket datum det blir kommer vi att informera här på spv.se.

Reglerna ändrades redan den 1 januari 2025, men SPV och pensionsbolagen har ett år på sig att införa möjligheten till uppehåll i utbetalningen. Det innebär att tidpunkten för när möjligheten införs kan vara olika för SPV, Kåpan Tjänstepension och de andra pensionsbolagen. Men som senast ska det vara infört den 1 januari 2026.

Hos oss på SPV kommer man att kunna ansöka om uppehåll för den förmånsbestämda pensionen.

Om man vill ansöka om uppehåll i någon av de andra delarna som Kåpan Tjänstepension och andra pensionsbolag hanterar, görs ansökan hos dem.

Läs mer

På Arbetsgivarverket kan du läsa förhandlingsprotokollen om uppehåll i utbetalningen av tjänstepensionen från statlig anställning. Det finns ett protokoll för den förmånsbestämda delen och ett för de premiebestämda delarna. Du hittar protokollen under rubriken Tilläggsdokument. 

Pensionsavtalet PA 16, Förhandlingsprotokoll (Arbetsgivarverkets webbplats)

Tyck till om sidans innehåll

Fick du reda på det du ville veta eller fattades något? Var texten svår att förstå? Berätta för oss vad du tycker om innehållet på denna sida. Om du har frågor om din tjänstepension – kontakta vår kundservice genom att skicka ett mejl till oss eller ringa 020-51 50 40.

Så här behandlar vi dina personuppgifter

XS SM MD LG XL